Cesta do Karibiku

Cesta do Karibiku. Neplánováno!

Všichni to asi známe, a kdo je chorobně plánující typ jako já, tak o to víc. Celý rok, nebo celá léta plánujeme důležitá i ta méně důležitá rozhodnutí a střádáme plány. V mém případě se jednalo o první velkou společnou dovolenou s mým přítelem a jelikož nechci být příliš formální, budu jej oslovovat prostě Fíla. Vzhledem k tomu, že spolu jdeme životem už 11 let, bude tu skloňován asi často.

Mám ve zvyku se na vše dopředu pečlivě připravit, prolustrovat internet křížem krážem a dozvědět se vše o destinaci, která mě zajímá. Tohle rozhodnutí se konečně pořádně někam vydat padlo asi v půlce roku 2016 přes prvotní škemrání: ,,jsme spolu tak dlouho, a ještě jsme nikde na pořádné dovolené nebyli‘‘. Stále se nám prostě něco vkrádalo do cesty. Škola, můj odjezd do Anglie, moje stěhování do Prahy, šetření na byt a utrácení za spousty zbytečných věcí, které člověk ani nepotřebuje.

Když už nám nic nebránilo, začalo období mého výčtu zemí, kam bychom mohli jet. Tak co třeba Srí lanka – je levná, turisticky dobře zmapovaná, příroda krásná, lidé z doslechu hodní, milí, nápomocní. Letenky přímo z Prahy s jedním přestupem v Dubaji, cena příznivá. Vše nasvědčovalo tomu, že se pro první destinaci za hranice Evropy rozhodneme pro Srí lanku. Začali jsme se víc zajímat o výběr levných letenek, zašli na kurz travelhackingu od Petra Nováka, který je mimochodem moc fajn a určitě doporučuji se na jeho kurzy podívat na internetu. Spousta užitečných informací jak sehnat letenky mnohdy za neuvěřitelné ceny a jak ušetřit i při samotném cestování.

V rychlém sletu následovaly další destinace jako Filipíny, Maledivy, Singapore, Malajsie. Ve finále, když už jsem Fílu udolala do bezvědomí neustálou nerozhodností, kdy se jeho dovětek: ,,tak to vyber, mě je to v podstatě jedno kam‘‘ rázem změnil na tak nemusíme nikam, jsem se zařekla, že by bylo fajn to odklepnout a najít teda ubytování v Malajsii. Měli jsme v plánu pobýt pár dní v Kuala Lumpur, zajet se podívat na Cameron Highlands, kde se vám měl naskytnout ten nejkrásnější pohled na rozlehlé čajové plantáže. No, co vám budu vykládat. Z fotek jsem byla naprosto unešená, takže to vše podpořilo můj plán, že Malajsie bude super volba.

Nechtěli jsme minout ani další zajímavá místa v okolí Kuala Lumpur, ale náš cíl byl na ostrově Perhentian. Ten se nachází asi 20 kilometrů od pevniny v thajském zálivu. Plán byl jasný. Po všem tom objevování si pronajmout skromný příbytek a nedělat nic. Maximálně ráno vstát, jít k moři, lehnout si a odpočinout si od hluku města. Hned jsem začala hledat ono ubytování a vzhledem k tomu, že ubytovací kapacity se tenčily, alespoň co jsme viděli na těch chytrých serverech o ubytování, řekli jsme si, že výjimečně zaplatíme zálohu dopředu. Zaplatili jsme tedy asi třetinu ceny a teď už zbývalo jen čekat na levné letenky. Dlouho se nám nedařilo nic koupit. Destinace byla jasná, ubytování zakoupeno, já už sepisovala itinerář na cestu, ale ony letenky stále nic. Dva měsíce před odletem jsem začínala být trochu nervózní, zda vůbec na letenkách něco ušetříme, protože prvotní plán byl jet low cost, na vlastní pěst a cestovat. Žádné čtrnáctidenní válení se v písku. To jsem si chtěla dopřát pár posledních dní. ????

Letenky se stále neobjevovaly ☹ a termín se blížil. S cenou 15 000 Kč jsme se ne a ne smířit. Věděli jsme, že to jde levněji a že akce typu Z Prahy do Malajsie za osmičku apod. existují.

Jeden den, když jsem byla na cestě do práce, jsem projížděla portály na levné letenky a najednou akce jako blázen. Z Amsterdamu do Latinské Ameriky za 4 000 Kč. Přišlo mi to vážně neuvěřitelné. Země jako Kostarika, Peru, Panama, Ekvádor za takovou cenu. No neberte to. Hned jsem volala Fílovi, ale tomu se to moc nelíbilo. Hned za vším viděl živelné pohromy. Panama není bezpečná, na Kostarice byly hlášeny sesuvy půdy atd.  Jednou z diskutovaných destinací byla Kuba. Po asi hodinové odmlce, kdy jsme se nedohodli a odpískali to, jsme se vrátili ke Kubě. On by to přeci jen nebyl tak špatný nápad. Kuba je jednou z nejbezpečnějších zemí v Latinské Americe, řekl mi. No dobrá, tak se pojďme podívat na ty letenky. Za ty peníze to je prostě super šance.

No jo, jenže jsme nebyli samozřejmě jediní, kdo si tohoto erroru letecké společnosti všiml, takže server pro nákup letenek byl absolutně zasekaný, zpomalený a dostat se vůbec k dalšímu kroku, tudíž ověření dostupnosti, bylo opravdu otázkou nervů. Asi hodinu jsme strávili na telefonu, každý ve své práci, za psacím stolem a s očekáváním, zda to vše klapne nebo ne. S každým dalším pokusem, kdy nám internet dovolil projít dalším a dalším krokem a zamítl nám termíny pro nedostupnost, nebo navýšení ceny, se naše šance zmenšovaly. Další a další termíny nevycházely. Byla to už zkouška nervů a kdo z koho. Nechtěli jsme to vzdát a Kubu jsme si hodlali vybojovat.

Ceny se postupně navyšovaly, ale stále se držely na krásných pěti tisících korunách. Já to posléze vzdala. Všechny pro mě možné termíny selhaly. Server byl stále pomalý a nebylo možné se dostat dál. Fíla mi však za chvíli píše: Dej mi rychle číslo občanky. Trochu jsem zavětřila, že se asi dostal dál a nějaký termín přeci jen urval. Za asi 20 minut mi píše. Tak to máme! Nemohla jsem tomu uvěřit. Poslední úplně šibeniční termín, který se posléze stal tím nejlepším rozhodnutím vyšel. A tak jsme věděli, že 16.10.2017 letíme. No, spíš jsme si mysleli, že je to jistý, ale to jsme ještě neměli potvrzení přímo od letecké společnosti. Letenky jsme kupovali přes třetí stranu, takže jsme byli nuceni vyčkat na potvrzení od letecké společnosti, zda nám letenky prošly či nikoli. Dalších několik hodin v napětí. Až ve 23:00 hod. téhož dne jsme dostali zprávu s kódem, kde jsme viděli to magické slovní spojení TICKETS ACCEPTED.

Podívali jsme se na sebe a nemohli tomu uvěřit. Dámy a pánové, letenky za 12 000 Kč pro dvě osoby včetně pojištění storna a všech sedadel na obou zpátečních letech. Možná bych ještě měla zmínit to, jak dokonalý spoj to byl. Letěli jsme do Mexika, kde jsme na zpáteční cestě měli celý jeden den volný a z Mexika na Kubu. Let byl pro mě dlouhý a vyčerpávající. Jak psychicky, tak fyzicky, ale služby byly naprosto skvělé. A tady opět platí úsloví, že neplánované akce jsou ty nejlepší. Tím nám naprosto padly veškeré plány o cestě do Asie. A že se prvně podíváme do Latinské Ameriky, notabene za tak krásné peníze, by nás ani ve snu nenapadlo. Tímto velké díky za tu bojovnost mému fešákovi Filíkovi. ???? Díky němu se nám to podařilo!

Peníze za ubytováni v Malajsii jsme po asi čtyř měsíčním boji dostali zpět, ale ta výmluvnost malajců, kolikrát vám už peníze poslali zpět a nějak ta platba neprošla, byla neuvěřitelná. Vyměnili jsme si téměř sedmdesát emailů a kolikrát jsme museli vypisovat údaje banky ani nepočítám. Zkrátka i zde platí jiný kraj, jiný mrav, ale opět nás to utvrdilo v tom, že platba předem není nic pro nás. My hezky pěkně z ručky do ručky na místě určení. Tak to bylo, a tak to asi i nadále zůstane.

Říkám si, že nemá smysl plánovat, pokud vás netlačí čas. Mít otevřený plán na další dovolenou se vám může někdy pěkně vyplatit. ????

Tak jo, díky, že jste dočetli až sem, a doufám, že mi odpustíte tu délku, a také to, že další články o naší dovolené nebudou zřejmě o moc kratší. Můžu vám však slíbit spoustu dalších informací o naší cestě a také krásné fotky z Kuby a Mexika. ♥

Mějte se krásně a dejte mi určitě vědět, jestli jste také někdy sehnali letenky za hubičku a kam. ????

 

Jak se ti článek líbil?

Hlasuj ↓

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení 0

Nikdo zatím nehlasoval. Buď první!

Sdílej s přáteli

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY