Viňales-CayoJutiasplaya_Defree

Viňáles – Okouzlující místo plné zeleně a nezapomenutelná projížďka na koních

Ahoj všichni. Musím se přiznat, že jsem strašně ráda, že po dlouhé odmlce konečně uveřejňuji další část z našeho putování po Kubě. Tyto články mi zabírají o hodně více času než všechny ostatní, takže se omlouvám, že nejsou tak pravidelně a často.

Jak už jste si přečetli v názvu, dneska se podíváme do Viňálesu. Po Havaně je to asi nejčastěji navštěvované místo na Kubě a jeho oblibě se vůbec nedivím. Není daleko od Havany a ta příroda, která se před vámi po příjezdu rozevře je dechberoucí.

Vinales_udoli_defree
Okolí údolí ve Viňáles

Pokud nebudete mít půjčené auto jako my, přijde vhod taxi colectivo. Přesně tak jsme totiž cestovali my. Vzhledem k tomu, že jsme dopředu žádný plán neměli a vše okolo ubytování a dopravy jsme řešili až na místě, byli jsme rádi, že nám dopravu z Havany do Viňálesu zajistila paní Helenka u které jsme byli ubytovaní v Havaně. Více o ní i Havaně si můžete přečíst v předešlém článku.

Vinales-taxicolectivo_Defree
Naše vozítko na trase Havana – Viňáles. Za cestu nám ani jednou nevypověděl a jel jako o závod. 🙂

Výhodou takové cesty je, že vás jede podstatně méně než autobusem, zbytečně nezastavujete, řidič vás nabere ve sjednaný den a čas přímo u domu, pomůže vám s taškami a v cíli vás opět vysadí před domem. Za 15 CUC to byla opravdu pohodlná cesta a překvapilo mě, jak si to staré, rozvrzané a na půl zrezlé auto fičelo po kubánských silnicích. A co si budeme povídat, ale stav silnic není na Kubě zrovna ideální.

Vinales_cerpacistanicezhavany_Defree
Čerpací stanice na které jsme kousek za Havanou stavěli. Hned za námi naběhli místní a nabízeli nám k našemu údivu nože na prodej.
Vinales_nacestach_Defree
Před vozem část naší posádky. Vedle mě místní Kubánka, která byla jednou z těch, která nám nabízela nože k prodeji.

Bienvenido a Viňáles / Vítejte ve Viňáles

Po asi dvou hodinách cesty jsme se konečně dokodrcali na místo určení. Už pár kilometrů před Viňálesem se vám naskytne nádherný pohled na široké pláně, kde se pase dobytek v doprovodu stojících volavek, nádherná stromořadí palem, vrcholky údolí celého Viňálesu, krásné barevné domečky a zkrátka zeleň kam se podíváte.

Vinales_pohlednaudoli_defree
výhledy na Viňáles Valley

Ubytování jsme měli opět na doporučení a sice v Casa Caesar. Byli jsme nadšení jak z domácích, kteří byli strašně milí a ochotní, tak z našeho pokoje, který nebyl přímo v domě, ale přes dvorek v samostatném domečku. Měli jsme svou kuchyňku, lednici plnou nápojů (samozřejmě nutno platit vše propité), fajn pokoj s klimatizací a čistou koupelnu. Snídani a večeři jste si mohli a nemuseli dát. My samozřejmě nepohrdli a vyzkoušeli vše. Musím říct, že jsem do této chvíle snad nejedla lepší jídlo. Místní opravdu umí, a o své hosty se řádně starají. Cena za jednu noc vás zde vyjde klasicky na 25 CUC, snídaně 4 CUC a večeře nás stála tuším 8 CUC na osobu.

Čtyřhodinová vyjížďka na koních

Byli jsme rádi, že jsme mohli využít i projížďky na koních v údolí Viňálesu. Delegát nás navštívil přímo v case, a když jsme zjistili, že mluví alespoň trochu lámanou angličtinou, hýřili jsme radostí. Přesně jsme si stanovili v kolik hodin a kde se sejdeme. Na místo určení nás čekala krásná procházka až na okraj údolí, kde si nás převzal pan průvodce. Čekala nás soukromá projížďka terénem, ze kterého mě občas mrazilo. Nevím jestli jsem měla víc strach o nás, nebo o ty koně, kteří se museli brodit bahnem po dešti.

Vinales_nasikonici_defree
Naši stateční chlapci na vyjížďce! ♥

Po většinu času nám ale svítilo krásně sluníčko a ty panoramata byla dechberoucí. Cestou jsme se zastavili na statku s tabákovými plantážemi. Nebyla sezóna a tak nebyly rostlinky tabáku vidět, ale měli jsme možnost se podívat do sušárny, kde se listy suší, a prochází dalším zdlouhavým procesem, než se dostanou konečnému spotřebiteli pod ruce. Samozřejmě jsme museli i ochutnat a potáhnout si. Já si to teda zas tak neužívala, ale Fílu tahle exkurze bavila děsně 😀 .

Po cestě jsme stihli navštívit i kávové plantáže, poslechnout si, jak se káva zpracovává, jaké odrůdy se zde pěstují, vyzkoušet místní rum, který je k dostání pouze v této lokalitě, nebo med s propolisem, který Kubánci rádi přidávají do kávy.

Vinales_ochutnavka_defree
Ochutnávka místního rumu. Zase něco jiného oproti tradiční Havana Club.
Vinales_rum_Defree
Jeden místní jsme si nakonec i přes vysokou cenu asi 22 CUC přivezli domů 🙂

Cestu na koních jsme si zkrátka strašně užili. Bylo neskutečný vidět avokádo jinde než v krámě, nebo mango a kokosy. Vidět růst ananasy ve svém přirozeném prostředí a o banánech nemluvě. Zkrátka tuhle excurciones a caballo doporučuji všem, protože není nic hezčího, než si tu skvostnou přírodu užít z koňského hřbetu.

Pršelo, tak bylo na čase obléct i koníky. Co si asi myslí? 😀

Musím říct, že jsme měli štěstí na příjemného pana průvodce i na koníky, kteří vypadali dobře a v kondici. Zmiňuji to proto, že spousta koní, kteří stáli, a čekali na projížďky moc dobře nevypadali. Někteří byli značně vyhublí a proto, komu i toto není lhostejné, PTEJTE SE! Koně jsou na celé Kubě po autech nejčastějším dopravním prostředkem a vím, že o spoustu z nich je dobře postaráno. Pasou se volně u domu, kde mají plno zeleně, ale konkrétně mě dělá opravdu špatně, když vidím cestou vyhublé psíky nebo koně. Kde jsem mohla, koupila jsem psíkům na ulici nějakou dobrotu i přes to, že se na vás místní divně dívají.

Cayo Jutías aneb ráj na zemi ♥

Další den jsme měli zorganizovaný výlet na pláž Cayo Jutías. Ke case dorazil mini bus v podobě přestavěné staré dodávky. Místa byla už téměř obsazena. Byli jsme asi jedni z posledních, které řidič nabral. Samozřejmě, že dokud nejsou obsazena všechna místa, nejede se 😀 . Klasika!

Vzdálenost z Viňálesu na pláž je asi 80 km, ale cesta nám trvala přes dvě hodiny, protože terén a stav silnic byl opravdu katastrofální. Krátery v silnici byly opravdu obrovské, takže řidič strhával volant z jedné krajnice vozovky na druhou.

Značně znavení jsme se těšili, až budeme na místě. Když jsme konečně projeli kolem moře a minuli nádherný maják na mělčině v moři, těšili jsme se, až hupsneme do vody. Oblast Cayo Jutías je opravdu překrásná a nikdy jsem neviděla snad krásnější pláže, tyrkysové a vyhřáté moře a plno malých krabů a mušliček přímo na pláži. Moře bylo zkrátka na tyhle poklady bohaté a strašně jsme si užívali jen tak sedět v moři, prohrábnout písek a najít spoustu krásných mušliček.

Krásná pláž, moře čisté a teplé. Prostě pohádka!
Tohle místo určitě ještě někdy v životě navštívím! Zapsalo se do paměti i srdce ♥
Tak kam to zapíchneme? Cayo Jutías

Nedalo nám to a objednali jsme si přímo na pláži čerstvý kokos. Místní pán nám ho za 3 CUC okrájel, otevřel a dal brčka z bambusů. 🙂 Bylo to moc příjemný nevidět plast, a pokud chcete, klidně vám ho po vypití ještě vydlabe. Opět ale za peníz. Tuším, že jsme platili další 2 CUC. Nutno říct, že kokos byl velký a sladký. Nebojte se ale smlouvat. Máme informaci, že kokos se tam dá koupit klidně za 1 CUC. My však nesmlouvali a nezkušeně dali co si řekl 😀 . Teď už bychom byli chytřejší.

Seká se nám čerstvý kokos.
Připraven!

Můžete si dát na pláži i rybu, ale kvůli přemrštěné ceně asi 15 CUC jsme si nechali zajít chuť a užívali si dál sluníčko, klid a zvuky moře.

Dejte si ale pozor na všudepřítomné komáry. Je jich tam opravdu hodně ve dne v noci a bez repelentu se neobejdete viz. článek balení na cestu.

Zpáteční cesta byla o něco příjemnější, ale stejně zdlouhavá. Minete několik vesniček, zvířata na cestách i pasoucích se u cest a plno místních, kteří na vás s úsměvem mávají.

Vinales_fauna_defree
Všude přítomní 🙂

Viňáles je prostě nádherné místo a pro relaxaci jako stvořené. Určitě doporučuji tohle místo při svých toulkách po Kubě navštívit. A ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu zde, pevně věřím, že investovaných peněz nebudete litovat. Berte však v potaz fakt, že jsme Kubu navštívili v říjnu, tedy mimo sezónu a tudíž ceny i dostupnost ubytování může být jiné. 

Viňáles_resttime_Defree
Pauzička na míchaný nápoj a dopisy domů. Sice po měsíci, ale dorazily!

Díky že jste dočetli až sem, a pevně věřím, že se vám sepsané poznatky budou hodit třeba na vaši další dovolenou 🙂 . No a pokud byste chtěli vidět více fotek, určitě mrkněte na můj instagram, kde můžete vidět víc a s předstihem.

Mějte se krásně a dejte mi vědět, jestli jste letos Kubu navštívili, nebo se teprve chystáte a jaké dojmy si z ní případně vezete.

Jak se ti článek líbil?

Hlasuj ↓

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hodnocení 1

Nikdo zatím nehlasoval. Buď první!

Sdílej s přáteli

2 komentáře

 1. Opět super!
  Ale máš tam pár chyb, jestli Ti to vadí, napiš mi to a nebudu si jich všímat, ale myslím si, že je lepší, když je opravíš 🙂
  Nad obrázkem čerpací stanice: A co si budeme, ale stav silnic není na Kubě zrovna ideální – tam Ti asi chybí povídat.
  Pod fotkou koně: Zmiňuji to proto, že spousta koní, kteří stáli a čekali na projížďky moc dobře nevypadali. – má být čárka před moc a nevypadala – protože spousta nevypadala, nebo tam napiš, že někteří koně a pak může zůstat nevypadali.

  1. Ahoj Ali. Děkuji za upozornění. U toho prvního tam povídat nemá být. Ano, normálně to tak je, ale mezi řečí vím, že se říká poslední dobou jen co si budeme. Je to asi jen mezi mladšíma, ale opravím to. Vidím, že svádí :D.
   Jinak vidíš, u těch koní jsem o té chybě věděla už z náhledu, ale neopravila ji. Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY