calgary

DNES BYCHOM LETĚLI ANEB JAK NÁM KORONAVIRUS ZMĚNIL PLÁNY

Dneska je přesně ten den, kdy bychom za normálních okolností seděli ve vlaku směr letiště Praha, byli asi trochu nervózní, ale šťastní a plní očekávání jaké to asi bude. Dneska jsme totiž měli vyrazit směr Velká Británie a v pondělí směr Calgary.

Jak to ale bývá, i přes veškerá plánování se může vždycky naskytnout situace, kterou zkrátka úplně neovlivníme a může nám nabourat všechny plány. V našem případě to byl dlouhý jeden rok plánování a šetření.

Ještě před týdnem si podle mě nikdo nemyslel nebo si nepřipouštěl, že by mohla nastat krizová situace takového rozsahu. Nemyslela jsem si to ani já, ale když se na to dívám zpětně, jsem ráda, že to všechno přišlo v dobu, v kterou to přišlo.


KARANTÉNA A PROČ JSME VE FINÁLE RÁDI, ŽE JSME NEODLETĚLI

koronavirus

Do Kanady jsme měli odlétat 23. března, tedy v pondělí. Karanténa na Česko byla uvalena toto pondělí 16. března. I přes to jsme měli šanci do Kanady odletět za předpokladu, že si přebookujeme letenky pouze s tranzitním přestupem. Zastaveníčko v Anglii na tři dny by tedy nepřicházelo v úvahu. Nebudu ani rozvádět, kolik telefonátů nás to stálo, než jsme se dostali k nějakým relevantním informacím jak je to s lety a možností vůbec vycestovat i když je karanténa – výjimek bylo několik a často se měnily. Čert aby se v tom vyznal. Můžu říct, že prvních pár dní od vyhlášení nouzového stavu bylo dost náročných a neřešili jsme prakticky nic jiného, než jak to teda bude dál.

Telefonní linka na letiště v Praze byla silně přetížena, na Ministerstvo zahraničních věcí jsme volali asi 10x než nás spojili a na Ministerstvo vnitra jsme se přes různé spojovatelky ani nedovolali. Zkrátka, všechno bylo v počátcích a NIKDO NIC NEVĚDĚL. Pravidla hry se každou hodinu měnily.

Už druhý den jsme věděli, že letenky, které máme jsou pasé a že budeme muset asi oželet nemalé finanční ztráty. Řešili jsme jak a za kolik sehnat nové letenky s tranzitním přestupem a jak co nejdříve odletět. Popravdě, s tím rychlým odletem to dost popoháněl Filík. Já jsem si odletem v této situaci moc jistá nebyla. A dobře, že jsme žádné další letenky nekupovali. Naštěstí letecké společnosti se k situaci postavily čelem a lidsky. Peníze za letenky nám vrátí v plné výši. Zrušit jsem bohužel musela i naše ubytování v Calgary na prvních asi 14 dní. Domluva s pronajímatelem ale byla víc než skvělá a těším se, že se za ním vypravíme hned, jak to bude možné. Peníze nám Airbnb vrátilo také v plné výši.

Ani ne za den na to vyhlásila uzavření hranic i Kanada a tak měli problémy odcestovat nebo naopak se vrátit i lidé právě z Kanady. Každý den mapujeme informace na Facebooku, Instagramu, Twitteru a stránek kanadské vlády.


JSEM VDĚČNÁ ZA TO, CO JE TEĎ 

Asi bych milionkrát víc litovala situace, kdy bychom museli sedět v Praze v bytě, nebo chodit do práce každý den s rizikem, že se nakazíme koronavirem, přijdeme nedej bože o práci a budeme řešit z čeho zaplatíme nájem, stravu a další nezbytné věci.

Naštěstí se to nejpodstatnější, tedy vypovězení nájmu v Praze, povedlo za pět minut dvanáct (no, možná za minutu dvanáct). Máme možnost být v klidu na Moravě v domečku Filíkové babičky, kde máme celé patro pro sebe. Můžeme pracovat na tom, na čem potřebujeme, máme prostor mapovat situaci v klidu a bez zbytečných stresů, pomůžeme rodině když je potřeba a cítíme se vlastně užiteční. Můžu říct, že s odstupem času, který od vyhlášení nouzového stavu uběhl, jsem ráda, že jsme prozatím v České republice a můžeme v klidu čekat, co bude dál. Žádné katastrofické scénáře nesplétáme a věříme, že čas uzraje, epidemie pomine a my se všichni vrátíme k normálnímu životu.

Mimochodem je tu někdo, kdo si tu karanténu užívá jedna báseň. 😛

gareth


OPTIMISMUS JE NA MÍSTĚ!

I přes to, že všude čteme, slyšíme a vidíme co všechno aktuální situace páchá a jaké bude mít asi dopady na ekonomiku, myslím si, že se sluší říct i to, co se díky právě této situace děje pozitivního, nebo co bychom si z toho všeho mohli vzít.

  • Ovzduší nad Čínou se údajně rapidně zlepšilo
  • Stejně tak se zlepšilo ovzduší nad Itálií a díky poklesu lodní dopravy se pročistily místní vody,do kterých se vrátil život
  • Lidé se daleko více semkli, spolupracují a pomáhají si ♥
  • Poprvé nevidím v televizi jen řešení politických potyček a ať si každej říká co chce, je vidět, že vláda NĚCO DĚLÁ pro nás!
  • Máme více času na věci, o kterých jsme neustále říkali, že na ně čas prostě nemáme
  • Začneme si snad daleko víc vážit možnosti volného pohybu i cestování

koronavirus

Věřte, že nám tato situace udělala hodně velkou čáru přes rozpočet, ale i tak neztrácíme víru a víme, že nás cesta do Kanady nemine. Pokud máme čekat měsíc, dva nebo tři – BUDEME. Rozhodně se z této situace nehroutíme a myslíme si, že psychická pohoda je vůbec to první, co by měli lidé řešit a na co by se měli hodně zaměřit! 

Využijme tento stav v náš prospěch a věnujme se (pokud můžeme) našemu osobnímu rozvoji, najděme si činnost, která nám bude dělat radost a při které se zase něco nového naučíme, mluvme spolu víc a usmívejme se dvojnásob! Lidstvo už překonalo tolik překážek, že věřím, že nějaký koronavirus nás nezlomí! Naopak si myslím, že nás to má naučit, vážit si daleko víc věcí, které pro nás zevšedněly a staly se samozřejmostí. 🙂

Máme od okolí spoustu dotazů i telefonátů ve stylu a co budeme dělat? A jak se to všechno pokazilo, kolik úsilí nás to stálo, že jste nám to přáli, že je škoda, že to takhle nevyšlo. ANO! Je to problém a ANO stálo nás to mnoho úsilí, ale NE rozhodně to neznamená, že se cesta ruší a že skončíme v slzách s depresí na gauči.

Přijměme přátelé věci tak jak jsou, DODRŽUJME všechna opatření, doporučení i nařízení a buďme všichni svědomití a ohleduplní jeden ke druhému. Jenom tak můžeme tohle období zkrátit na minimum a být z toho venku. Je to pro dobro nás všech a ti, kteří to ještě nepochopili, by se měli pořádně zamyslet nad tím, jestli není na čase vytáhnout hlavu z písku a podívat se na to, co se děje v okolních státech v momentě, kdy se situace podcení.

Přátelé, chraňte sebe, chraňte své okolí, NOSTE ROUŠKY #rouskanenihanba a proboha – když je karanténa, tak seďte doma na prdeli a DODRŽUJTE to, co je třeba!

Díky, že táhneme za jeden provaz! ♥

Vaše Def.

Jak se ti článek líbil?

Hlasuj ↓

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hodnocení 3

Nikdo zatím nehlasoval. Buď první!

Sdílej s přáteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY