Krásný víkend, přátelé!

Uplynulo několik měsíců od doby, kdy jsme poprvé podávali víza do programu International Experience Canada (dále jen IEC) a ještě delší čas od doby, kdy jsme nad změnou vůbec poprvé uvažovali. A tak je asi nejvyšší čas, seznámit vás s procesem, který nás neminul a nemine ani vás, v případě, že se o víza budete  zajímat!

Proces podání víz do Kanady není nikterak složitý, každopádně věřím, a vím, že spoustě lidem se informace, které se dozvíte v tomto článku, můžou nesmírně hodit.

Ještě než jsme se do programu vůbec přihlásili, neminulo nás dlouhé googlení a sbírání informací jak přihláška funguje, jaké jsou podmínky programu a co máme vůbec dělat jako první. Nezdá se to, ale na začátek je to docela dost informací, které bych předtím i já uvítala na jednom místě.

Tak tedy …


CO JE PROGRAM IEC A JAKÉ JSOU JEHO PODMÍNKY?

Program IEC zahrnuje 3 různé druhy víz na které můžete v rámci programu vyjet. My vyrážíme na tzv. Working Holiday víza, která jsou udělována na dobu jednoho roku a umožňují vám neomezeně na území Kanady pracovat a celkově poznat zdejší kulturu, přírodu a zkrátka si rok užívat jiného prostředí. Kdo by to čas do času nepotřeboval.

Program má ale samozřejmě jako všechno jisté podmínky, které musíte splnit. 

Pool (což je takový registr všech žádostí, jak já říkám) se otevírá vesměs vždy na konci roku kolem listopadu/prosince. Ani loni tomu nebylo jinak. My se hlásili už v roce 2018 a v roce 2019 se pool otevřel 9. prosince.

Kvóta, která je pro Českou republiku udělena je 1 000 míst. Každý rok je však přihlášek mnohem více, než je možné dostat, takže je to tak trochu vabank zda víza dostanete nebo ne. O tom jsem vám psala už v minulých článcích třeba ZDE!


A CO MÁM TEDA UDĚLAT JAKO PRVNÍ? KDE ZAČÍT?

Pokud byste nad programem IEC uvažovali, doporučuji si s předstihem založit profil na stránkách Government of Canada. Nemusíte čekat až se pool otevře nebo něco podobného. Takové formality jako je vyplnění dotazníku, zda jste vůbec vhodní kandidáti (zní to strašně, ale víte, jak to myslím ↑) a založení si profilu můžete udělat klidně HNED!

Na stránkách Government of Canada se budete asi nejčastěji pohybovat v sekci:

Home → Immigration and Citizenship → Work → International Experience Canada

Když si založíte svůj profil, ještě se pravděpodobně nebudete moci přihlásit do poolu, který není otevřený – pokud je, můžete se pustit směle do vyplňování políček. Začátek je ještě procházka růžovým sadem. To pravé ořechové přijde po tom, co vám (když budete mít štěstí) dorazí message s tím, abyste dodali dalších XY dokumentů. Je jich sice hodně a máte na to omezený čas v rámci několika dní, ale zvládnout se dá vše. 🙂 Rozhodně se toho nebojte jako čert kříže. Zkrátka pečlivě čtěte, jděte krok po kroku a kontrolujte si po sobě vše, co píšete! I tady platí selský rozum.

Pokud máte profil vytvořený, budete se přihlašovat pomocí tzv. GCKey  v oddíle My application.


Tady zadáte své přihlašovací jméno a heslo, které jste si při zakládání profilu vytvořili.

Doporučuji si PEČLIVĚ přečíst veškeré info o IEC a podmínkách, velikostech fotografie, kterou budete muset dodat, v jakých formátech budete nahrávat všechny soubory a taky kde si můžete vyřídit tzv. biometrické údaje – my je řešili v Berlíně a Vídni. V Česku to není možné, zatím! Taky si připravte svůj životopis v angličtině – budete ho potřebovat. Všechny informace naleznete právě na stránkách Government of Canada.

Další důležitou součástí je výpis z rejstříku trestů. Ten musí být aktuální a pokud jste pobývali v cizině déle jak 6 měsíců, je třeba si tento Police Certificate vyžádat i z té oné země. U mě to byla Anglie. Musím říct, že jsem žádost vyplňovala asi 4 hodiny – otázek a všeho možnýho je tam opravdu hodně, ale rychlost úřadu v Anglii mě mile překvapila. Výpis mi doručili poštou asi do týdne. Tento další Police Certificate vás ale stojí další peníze. Mě tuším 70 liber (asi 2 100 Kč).



Když se dostanete přes síto a pozvánka vám dorazí, pravděpodobně budete ve svém profilu sledovat stav vaší žádosti. Průběžně do ní budete zadávat všechny dokumenty a bude skvělý pozorovat, jak se vám volná políčka zaplňují zelenou faječkou – ADDED! 🙂

No a ve finále toho všeho se dopracujete k WORK PERMIT! Tohle už je záruka všeho a máte pracovní povolení, které si vytisknete a berete s sebou! Slavte, šetřete 😀 a těšte se! Od doby, kdy jste pracovní víza dostali, máte jeden rok na to, abyste odletěli. Hlídejte si datum, pokud to necháte na poslední chvíli. 🙂 My odlítáme asi měsíc před vypršením.

To je asi tak vše, co by se i nám hodilo vědět předtím, než jsme sami žádost vyplňovali. Systém nám při vyplňování žádosti, kdy byl pool otevřen, asi 5x spadl, ale nebojte se toho – CHCE TO TRPĚLIVOST! Jo, přesně tu vlastnost, kterou často nemáme! 😀

Nakonec vám přikládám ještě malou infografiku pro lepší přehled o tom, jak o víza zažádat, jaké kroky byste měli projít a co vás čeká. Zkrátka takový sumář do kapsy výše popsaného.

Přeji vám krásný zbytek víkendu, dejte mi v komentáři vědět, jak se vám článek líbil nebo jej ohodnoťte pod článkem počtem hvězdiček. Jakákoli zpětná vazba je pro mě důležitá. 🙂

Vaše D.

 

Jak se ti článek líbil?

Hlasuj ↓

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení 2

Nikdo zatím nehlasoval. Buď první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *