Balení na cestu

Latinská Amerika – balení na cestu s jedním báglem

Ahoj a hezké pondělí všem. Konečně se mi podařilo dát dohromady další část z naší cesty do Karibiku. Přijde mi to jako včera, kdy jsem do rána seděla mezi haldami všeho možného a přemítala si, co vše ještě potřebujeme. Ano, řeč bude o našich přípravách a balení na cestu.

Představy a realizace

V hlavě jsem si sumarizovala, co všechno budeme muset koupit. Myšlenky mi létaly od savých ručníků, lékárničky, pohodlných žabek, několika šatů, triček, šortek až po koupi batohu a super foťáku, na ty krásná panorámata, který Kuba slibovala.

Asi jsem si na začátku nedovedla dostatečně představit, kolik času zabere to vše nashromáždit. Pokud teda nechcete kupovat zrovna to první, co vám přijde pod nos. U mě je to vždy otázka pečlivého výběru, takže mi to vše zabírá tak nějak hromadu času.

Tři měsíce před dovolenou jsem se začala zajímat, co vše je potřeba vyřídit. Víza jsme ještě neměli, o kvalitních turistických batozích jsem neměla ani šajnu a představa kolik se toho vleze, nebo nevleze do čtyřiceti litrového báglu, už vůbec ne. Pasy jsme oba měli, za to několik měsíců bez platnosti.

Samozřejmě jsme si dali na čas a pasy vyřizovali těsně před odletem. Asi jsme měli štěstí, ale pasy nám byly vyřízeny do týdne. Samozřejmě za poplatek 600 Kč s čekací dobou až 30 dní. Víza vás vyjdou na 750 Kč a je možné si je vyřídit na Velvyslanectví Kubánské republiky v Praze NA POČKÁNÍ!

Mezi tím, jsme si pár drobností jako jsou packing cubes, baterka, hydrovak, lékárnička, nebo cestovní adaptéry zakoupili na čínském e-shopu Aliexpress. Nejsou to zrovna věci, do kterých byste museli vrážet spousty peněz a musím říct, že se nám tyhle věcičky osvědčily. Dobré je hlavně pamatovat na to, že Kuba je tak trochu specifická co se zásuvek týče. Používají se zde zásuvky typu A a B s napětím nejčastěji na 110 V a bez uzemnění. My jsme se setkali i se zásuvkami na 220 V, ale berte to spíše jako dobrý počin ubytovatele. Mluvím především o tzv. Casa particular, neboli ubytování u místních. V lepších hotelech byste ale neměli mít problém. ????

Powercube, která byla na cestách nezbytností.

Pohodlí nade vše!

Co na takové, nebo i dlouhodobější cestě budete jistě řešit, je s čím se budete celý ty dny tahat. Věřte mi, že je to vážně důležitá věc, a není radno ji podceňovat a šetřit na ní. Jedná se o správný a kvalitní batoh. My vybírali opravdu dlouho. Nakonec naše volba padla na značku Osprey. Vyrábějí krásné, praktické batohy pro jakékoli účely jak pro muže, tak pro ženy. Moje volba už od začátku padla na batoh Osprey Tempest 40. Je opravdu skvělý pro ženská záda a strašně oceňuji to množství přihrádek a obrovskou klopu, do které se vleze spousta maličkostí, když už marně hledáte místečko ve velký komoře. Mě se podařil ulovit ještě úplně poslední kus v republice a sice starší model Stormcloud Grey, který byl ale nahrazen novějším modelem. Fíla vsadil na stejnou značku a vybral Osprey Mutant 38 l.

Co se oblečení týče, více než doporučuji hodně savé kousky. Jako ve vlastní šťávě se budete cítit tak jako tak, a proto doporučuji si to vše zpříjemnit alespoň pohodlným oblečením. Nemá opravdu smysl s sebou tahat velké množství věcí. Když se u ubytovatele poptáte, jistě vám oblečení rádi za nějaký peníz přeperou. Díky tomu, že se mi do batohu nevlezlo víc než asi dvoje šortky, patery trička, jedny šaty, spodní prádlo a bunda, jsem neměla ani na vybranou. My měli skvělou zkušenost v Guardalavace, kde jsme byli posledních 5 nocí. Naše sousedka byla v kontaktu s Josem – našim ubytovatelem, takže nám ochotně oblečení vyprala, vyžehlila a během pár hodin přinesla zpět. Bylo to pro nás až neuvěřitelné, když si vezmu, že mě na druhý den neuschl ani ten rychleschnoucí ručník. Holt, s vlhkostí, která je tady mimo sezónu i 98 % se budete potýkat dennodenně. Stejně jako s komáry, což mě přivádí na další velké téma.

Kosmetiku s sebou! S nákupy na místě nepočítejte

Nezapomeňte na všechnu potřebnou kosmetiku, na kterou jste zvyklí. Předem upozorňuji, že krámky jako je lékárna, nebo snad drogérie, zde téměř nenajdete, a když už, jsou hodně mizerně zásobovány. My měli všechnu kosmetiku jako šampóny, sprchové gely, opalovací oleje, krémy po opalování apod. s sebou v malých 100 ml lahvičkách. Na to zásadní jsme však zapomněli. Na repelent! Opravdu neobyčejně důležitá záležitost, pokud se chcete trochu vyspat a nebýt ráno flekatí jako od neštovic. Přesně to se totiž stalo mě. Ve Viňálesu jsme náhodou natrefili na malou lékárnu. Lámanou španělštinou, se slovníkem v ruce a s názornou ukázkou mých poštípaných nohou jsme si řekli o krém a repelent. Za tyto dvě věcičky jsme zaplatili něco přes 20 CUC, což je asi 500 Kč, takže se nám to příliš nevyplatilo. Nutno ale dodat, že spousta těchto věcí je dovážena.

Šampóny, antibakteriální gel, krémy a olej na opalování, mini lak na vlasy a další. Vše připraveno na palubu! 🙂
Jistá záchrana v podobě krému proti štípnutí. Cena něco kolem 8 CUC

Pro mě se na cestách stal skvělým společníkem i můj diář, kde jsem si zapisovala, co jsme viděli, kolik jsme za co utratili, nebo jsem si do něj vkládala upomínkové předměty z míst, která jsme navštívili.

Nezapomeňte také na cestovní pojištění, kopii dokladů pro případ ztráty, platební kartu (kdyby náhodou) a dostatečnou hotovost v turistické měně CUC. Hotovost doporučuji, protože bankomatů jsme moc neviděli. Pokud přece jen budete potřebovat vybrat peníze, hledejte banky, nebo směnárny s označením CADECA. Co se týče internetu, ten je na Kubě opravdu mizerný, připojení nejisté a z ČR dost drahé. Určitě se ale informujte u svého operátora. V obchodě státní telekomunikační společnosti ETESCA si však můžete zakoupit kartičku Tarjeta, kdy za cenu 2 CUC můžete surfovat hodinu na internetu. Připojení je však z doslechu hodně pomalé a ne na všechny stránky vás to pustí. My jsme celou dobu na Kubě přežili bez internetu pouze s offline mapami.

Pokud by vás už teď zajímalo, kolik jsme měli s sebou my, bylo to něco kolem 35 000 Kč pro oba na čtrnáct dní a budget jsme vyčerpali celý. Vše ale záleží na preferencích každého z nás. V dalších článcích se budu otázce peněz věnovat více, a pevně věřím, že si tak uděláte větší obrázek o tom, kolik co na ostrově stojí ????.

No, a to je pro dnešek vše. Doufám, že jste se opět něco zajímavého dozvěděli, že mi dáte vědět, jak se balíte na cesty vy a tady ↓ přikládám ještě zbytek toho, co dále s námi putovalo do Latinské Ameriky.

  • cestovní příbory
  • slovník – největší pomocník! Anglicky se totiž nedomluvíte téměř nikde
  • offline mapy – beru jako nutnost! Pomohly nám opravdu hodně
  • neviditelná ledvinka
  • veškeré nabíječky
  • dárky pro místní – aktuální seznam toho, co je vhodné přivézt naleznete ZDE.
Plno sladkostí pro místní, které jsme nakonec nechali doma kvůli nedostatku místa 🙁

Jak se ti článek líbil?

Hlasuj ↓

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení 0

Nikdo zatím nehlasoval. Buď první!

Sdílej s přáteli

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY